Ile Kosztuje Druk 3D I Dlaczego Tak… Tanio?

Ile kosztuje druk 3D?

Nie od dziś wiadomo, że sprzęt stomatologiczny jest drogi. Tak jest i niewiele z tym można zrobić. Przyzwyczajony jesteś do wysokich cen i może z tego powodu w ogóle nie zainteresował Cię temat druku 3D? A jeśli powiedziałbym, że drukowanie we własnym gabinecie jest tańsze niż myślisz? W tym artykule rzucam trochę światła na budzący wiele emocji temat, czyli… co kupić i ile kosztuje druk 3D?

Po co?

Zanim przejdziemy do pytania „co kupić?” trzeba zadać sobie inne, ważniejsze pytanie: „po co?„. Jest to o tyle istotna kwestia, że w wielu przypadkach odpowiedź na to pytanie pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tys. złotych. Najłatwiej podzielić to na dwie grupy: detaliczne drukowanie i masowe lub objętościowe(volume ). Nie jestem pewien czy istnieje oficjalnie taki podział, natomiast ja go stosuje w celu określenia potrzeb osoby zainteresowanej tą techniką. Jeśli planujemy drukować pojedyncze modele diagnostyczne, szablony chirurgiczne, szyny czy nawet korony tymczasowe to zaliczam to do detalicznego drukowania. Jeśli planujesz produkcję alignerów ( co wiąże się z drukowaniem dużej liczby modeli), czy drukowanie czegokolwiek w dużych ilościach to wtedy powinieneś rozejrzeć się za sprzętem, który dużo wydajniej poradzi sobie z takimi zadaniami.

Co kupić?

Określiliśmy już nasze potrzeby i mamy już coraz mniej mglistą wizję tego co chcemy na tej drukarce robić. Oto moi faworyci w obu kategoriach wagowych (rozmiarowych?).

Phrozen Sonic Mini (druk detaliczny)

Ile kosztuje druk 3D- Phrozen Sonic Mini
Phrozen Sonic Mini-Zawodnik wagi lekkiej, choć poradzi sobie również z cięższymi zadaniami (żródłó: Phrozen)

Wspomniany już wcześniej w 3-cim odcinku podcastu ( jeszcze nie słuchałeś? Możesz zrobić to tutaj ) Sonic Mini jest małą gwiazdą świata druku 3D, zwłaszcza stomatologicznego. Zaliczany do grupy drukarek LCD ( modyfikacja DLP- zamiast projektora używa ekranu LCD), jest bardzo szybką drukarką. Z innych zalet można wymienić:

  1. Otwarty system drukowania ( można stosować KAŻDĄ żywicę)
  2. Niewielki rozmiar
  3. Dość tanie części zamienne
  4. Bardzo popularny na forach zagranicznych, więc jeśli pojawi się jakiś problem to jest duża szansa, że ktoś już przez niego przechodził ( mnie jeszcze nie zawiódł ani razu)

Oraz na koniec dość istotna kwestia- możemy drukować na nim z powodzeniem rzeczy stosowane w stomatologii, ale nie jest to maszyna dedykowana do tych celów. Oznacza to również… niestomatologiczną cenę. Sonica z polskiej dystrybucji możemy dostać już za ok. 2000 zł, a zamawiając za granicą jeszcze taniej.

Niedawno premierę miała nowsza wersja, Sonic Mini 4k, o większej rozdzielczości ekranu LCD.

Formlabs Form 3B (druk masowy)

Ile kosztuje druk 3D- Formlabs Form 3B
Formlabs Form 3B. Zawodnik wagi ciężkiej, choć zmieści się na biurku . (żródło: Formlabs)

Dwukrotnie większa od Sonica Mini drukarka Formlabs Form 3B. Różni ich praktycznie… wszystko. Form 3B wykorzystuje technikę low force SLA, w porównaniu do DLP (LCD) Sonica Mini. Co to oznacza w praktyce?

  1. Wolniejsza, ale dokładniejsza
  2. Drukarki Formlabsa działają w zamkniętym systemie- pasują tylko kartridże z żywicą Formlabsa
  3. Bardzo intuicyjne oprogramowanie Pre-Form
  4. Świetne wsparcie ze strony Formlabs
  5. Droższa

Na papierze ciężko uzasadnić wybór tej drukarki w porównaniu do Sonica Mini. Dużo droższa, wolniejsza- w takim razie czemu nie sonic? Najważniejszą cechą drukarek Formlabsa jest łatwość obsługi. Te drukarki są bardzo niezawodne, łatwo nauczyć asystę jak te drukarki obsługiwać. Drukarka wie, kiedy trzeba wymienić kartridż z żywicą oraz zbiornik na żywicę ( Resin Tank). Bardzo intuicyjny i często aktualizowany program Pre-Form, który służy w tym wypadku jako slicer pozwala osiągać przewidywalne rezultaty druków. Wadą jest również cena samej drukarki oraz dedykowanych żywic. Drukarka kosztuje ok. 24 000 zł , a dedykowane żywice od ok. 800 zł do 2000 zł za litr żywicy biokompatybilnej.

Alternatywą dla tej drukarki mogą być droższe Sprintray Pro lub Asiga Max. Z tańszego segmentu np. Phrozen Sonic XL

Czy to już wszystko?

Jak można się domyślić drukarka to nie koniec wydatków. Po wydruku konieczny jest tzw. obróbka końcowa (post-processing). W jej skład wchodzi obmycie wydruku w alkoholu izopropylowym (IPA) lub alternatywnym środku. Można to robić w wiaderku, choć producenci drukarek i żywic zalecają stacje myjące. Aktywowany ultrawdźwiękami IPA znacznie szybciej i lepiej wykonuje swoją pracę. Dedykowana stacja Formlabs Form Wash to koszt ok. 2600 zł

Ile kosztuje druk 3D FormWash
Form Wash posiada dedykowane mocowanie na platformę roboczą drukarek Formlabsa. Na zdjęciu widać również koszyczek, do którego można wrzucić wydruki zdjęte już z platformy.

Kolejnym krokiem jest utwardzanie żywic, zwłaszcza tych biokompatybilnych promieniami UV. I jak można się domyślić- również są do tego dedykowane stacje. Stacja od Formlabs Form Cure to koszt ok. 3700 zł. Są również tańsze alternatywy jak np. stacja 2w1 (myjąco-utwardzająca) od Anycubic Wash&Cure, której koszt zamknie się poniżej 1000 zł. Poniżej przedstawiam również alternatywę najbardziej budżetową.

Ile kosztuje druk 3D uv lamp
Tańsza alternatywa dla dedykowanych stacji polimeryzacji. W tym wypadku nie możemy kontrolować temperatury w jakiej odbywa się polimeryzacja.

Ile to drukowanie w końcu kosztuje?

Czas na finansowe podsumowanie, bo o to głównie chodzi. Druk 3D to narzędzie, które nie tylko ma poprawić komfort pracy lekarza, ale jest to również inwestycja. A inwestycja musi przynosić zyski. Ciężko będzie w tym wypadku oszacować zyski, natomiast możemy podsumować próg wejścia w tę technologię.

Podane niżej ceny są aktualne na dzień pisania artykułu i jest to średnia cen znalezionych u polskich dystrybutorów w ich sklepach internetowych.

Zestaw 1 (drukowanie detaliczne)- rekomendowany

Ile kosztuje druk 3D- zestaw 1

W tym wypadku nasz zestaw składający się z Drukarki Phrozen Sonic Mini ( ok. 2000 zł)+ stacji 2w1 Anycubic Wash&Cure ( 899 zł allegro) + żywica Nextdent Model 1L ( 875 zł) + żywica specjalistyczna biokompatybilna do szablonów chirurgicznych Nextdent SG 1L( 995zł ) to koszt 4769 zł. Czy to dużo ? Moim zdaniem nie. Biorąc pod uwagę, że otrzymujemy zestaw z żywicami, na którym będzie można wydrukować ok. 50 modeli diagnostycznych ( a nawet więcej) oraz ok. 50 szablonów chirurgicznych. Później dochodzi jedynie koszt dokupowania odpowiednich żywic.

Zestaw 2 (drukowanie masowe)

Ile kosztuje druk 3D- zestaw 2

W skład zestawu drugiego przeznaczonego do masowego drukowania np. modeli pod kątem produkcji alignerów wchodzą: Drukarka Formlabs Form 3B (ok. 24 000 zł) + Formlabs Form Wash ( ok. 2600 zł ) + Formlabs Form Cure (ok. 3700 zł) + żywica specjalistyczna Formlabs Surgical Guide 1L (ok. 1249 zł). Przy zakupie warto podpytać o kartridż żywicy np. Dental Model gratis na start 🙂 Podsumowując koszt takiego zestawu wyniesie ok. 31 549. W przypadku drukarek Formlabs resin tank zaprogramowuje się do konkretnego rodzaju żywicy, więc jeśli np. korzystamy z dwóch to musimy mieć dwa resin tanki. Jeden jest już w zestawie, ale każdy kolejny to koszt ok. 850 zł.

Podsumowanie

Rozpoczęcie przygody z drukiem 3D może wydawać się trochę przytłaczające. Każdy nowy sprzęt kosztuje, choć moim zdaniem w przypadku drukarek 3D potencjał zwrotu jest na tyle duży, że warto wejść w tę technologię. Nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy (choć można), a nawet lepiej zacząć od skromniejszego zestawu, żeby zobaczyć czy to w ogóle „chwyci”.

Dodam jeszcze, że sam zaczynałem od Formlabsa, mimo wysokiej ceny. Za tę cenę dostajecie praktycznie bezproblemową maszynę, która znacznie upraszcza wejście w świat druku 3D. Nie trzeba dobierać żadnych ustawień, wszystko już jest wbudowane w ten system. Z drukarkami takimi jak Sonic Mini i pokrewnymi jest trochę więcej zabawy. Wybór żywic jest większy, ale do każdej musimy dobierać indywidualne ustawienia, co wielu osobom przysporzy sporo frustracji i może spowodować trwałe zniechęcenie do druku 3D. Niestety, ta dopłata nie bierze się znikąd.

Jeszcze jedna ważna kwestia- celowo nie poruszyłem kwestii skanerów i oprogramowania. Zarówno jedno i drugie może znacząco zwiększyć kwotę początkowej inwestycji.

Używasz Drukarki 3D lub Skanera? Podziel się wrażeniami w komentarzach!